Polska Misja Katolicka
Chemnitz
 

Selezjanie

Od wielu lat w parafii Świętego Antoniego i w Polskiej Misji Katolickiej w Chemnitz, pracują księża Salezjanie. Wspólnota Salezjańska w Chemnitz liczy 8 współbraci, w tym 4 księży, jeden diakon i 3 braci zakonnych. Na czele każdej wspólnoty salezjańskiej stoi dyrektor, w Chemnitz tę funkcję pełni Ksiądz Heinz Menz, pozostali współbracia, to Ksiądz Benhard Kuhn - proboszcz parafii St. Antonius, Ksiądz Leszek Kazmierczak i przez kilka lat Ksiądz Michał Zajelski - duszpasterze polnijni, Ksiądz Sławomir Niemczewski - proboszcz parafii w Limbach /Oberfrohna, Ksiądz Leszek Smagliński - proboszcz parafii St. Paulus w Dreźnie, Johannes Kaufmann - diakon i dyrektor Don Bosco Haus, oraz bracia zakonni: Reto Wanger - nauczyciel w Hartmannsdorf i Burgstadt, Robert Reiner - wychowawca w DBH. Wspólnotę zakonną w Chemnitz tworzą salezjanie, księża niemieccy ( 4 ), salezjanie polscy ( 3 ), i jeden Szwajcar.

Salezjanie są duchowymi synami księdza Jana Bosko. Są oni jakby przedłużeniem charyzmatu swojego założyciela. W zamyśle Księdza Bosko była praca z młodzieżą, zwłaszcza z tą najuboższą. Ksiądz Bosko chciał wychowywać młodych ludzi na dobrych obywateli i chrześcijan. Wypracował on własny system wychowawczy, określany jako prewencyjny, oparty na wierze, miłości i rozumie. Ksiądz Bosko założył Zgromadzenie Salezjańskie, aby przy pomocy współbraci, salezjanów, pracować z młodzieżą i wśród niej na całym świecie. Dziś Salezjanie pracują w ponad 134 krajach.

Ksiądz Bosko (wł. Giovanni Melchiorre Bosco), nazywany jest "Ojcem i Nauczycielem Młodzieży". Swoim duchowym synom nadał miano Salezjanów. Miał ku temu swoje powody. Chciał on dać swoim wychowankom pewien wzór dobroci i łagodności, które określają styl jego systemu wychowawczego, tych cnót, uczył się od świętego Franciszka Salezego. Sam też żywił szczególne nabożeństwo do świętego Biskupa z Genewy. W swoim natatniku, w czasie rekolekcji przed święceniami kapłańskimi, zapisał takie słowa: Miłość i dobroć świętego Franciszka Salezego będą mi towarzyszyć na każdym kroku! Jan Bosko wprowadził w swoich domach system prewencyjny. Opiera się on w całości na rozumie, religii i miłości wychowawczej; natomiast zakazuje wszelkiego rodzaju kar cielesnych. Wprowadza zasadę, że wychowawca stara się być dla wychowanka przyjacielem, a nie osobą, która go nadzoruje i wymierza odpowiednie kary.

***

Ważniejsze wydarzenia z życia Ksiedza Bosko:

1815 (16 sierpnia) narodziny Jana Bosko w Becchi

1817 - śmierć ojca

1825 - proroczy sen Janka o jego posłannictwie

1826 - I Komunia Święta

1833 - Bierzmowanie

1835 - Janek wstępuje do Seminarium, wdziewa sutannę

1841 - Święcenia kapłańskie

1841 - 8 grudnia - spotkanie Bartłomieja Garelli, początek apostolatu młodzieżowego

1846 - Oratorium Wędrowne na Valdocco

1853 - otwarcie pierwszej szkoły zawodowej na Valdocco

1854 - ks. Bosko nadaje swoim współpracownikom nazwę Salezjanie

1854 - spotkanie z Dominikiem Savio

1855 - pierwszy krok do założenia Towarzystwa Salezjańskiego: kleryk Rua składa śluby na ręce ks. Bosko

1856 - śmierć Matki księdza Bosko

1857 - śmierć Dominika Savio

1858 - pierwsza podróż do papieża

1859 - ks. Bosko podejmuje publicznie decyzję o założeniu Towarzystwa Salezjańskiego

1863 - otwarcie pierwszego domu poza Turynem

1865 - pierwsze śluby wieczyste salezjanów

1868 - konsekracja bazyliki Wspomożycielki

1874 - Stolica Apostolska zatwierdza Konstytucję Zgromadzenia Salezjańskiego

1875 - ks. Bosko wysyła pierwszych misjonarzy do Ameryki Południowej

1888 - 31 stycznia - śmierć ks. Bosko w Turynie

1929 - beatyfikacja ks. Bosko

1934 - 1 kwietnia Jan Bosko został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego